
MYSTERY TRAIN
Mystery Train er Jim Jarmuschs herlige hyllest til Memphis, byen som har fostret en rekke av rockens største idoler.
Det er natt i Memphis, rockens fødeby. En dirrende het natt, en natt med mennesker som møtes og søt musikk som oppstår, en natt hvor alt kan skje, og skjer. Her ligger Arcade Hotel. Både hotellet og betjeningen, har sett bedre dager – og netter.
Sent om kvelden ankommer to unge japanske turister med toget. De er på pilegrimsferd til rockens mekka, og de klarer ikke å bli enige om hvem som er størst. Mitzuko, hun mener at Elvis var den største. Mens Jun, han insisterer på Carl Perkins. De vandrer gjennom byen, drassende på en svær rød koffert. Natten faller på, og de får øye på hotellet.
There is a deep embedding of comedy, nostalgia, shabby sadness and visual beauty.
– Roger Ebert, Chicago Sun-Times
JIM JARMUSCH
Vi følger opp Jim Jarmusch-temaet fra forrige sesong, og gir deg enda et par gullfilmer. Han er kongen av poetiske, uglamorøse, slentrende og coole lavbudsjettfilmer. Kort oppsummert – en av tidenes independent-regissører, og mannen bak filmer som Stranger Than Paradise (1984), Down By Law (1986), Coffee and Cigarettes (1986), Dead Man (1995), Only Lovers Left Alive (2013), Paterson (2016) og ikke minst disse to, som virkelig fortjener et gjensyn på Cinemateket:
Mystery Train (1989) – vises 17. mars 2026
Ghost Dog – The Way of The Samurai (1999) – vises 26. mai 2026